Ana Sayfa / SSS

İmplant uygulanan vakalarda üst restorasyonların tamamlanması, mevcut diş yapılarının üzerine yapılan sabit protezlerle kıyaslandığında daha uzun süren işlemlerdir. Osseointegrasyon dediğimiz implantın kemik ile kaynaşması yaklaşık olarak alt çenede 1.5-2 ay üst çenede 3 ay kadardır. Bazı durumlarda bu süre daha da uzamaktadır, çene kemiğine herhangi bir müdahalede bulunulduğunda veya üst çenede sinüs boşluğunu kaldırma işlemi uygulandığında 6 ay kadar beklemek gerekmektedir. Ancak sonuç oldukça tatmin edici ve uzun ömürlüdür.

Lokal anestezi ile ilgili bölge uyuşturularak gerçekleştirilen dental implant uygulaması ağrısız bir işlemdir. Operasyon sonrasında uygun medikasyon(ilaç kullanımı) ve soğuk kompres uygulaması, ağız hijyenine gerekli özenin gösterilmesi iyileşmeyi hızlı hale getirir.

Dental implantların hepsi titanyumdan elde edilmekte olup, biyolojik uyumluluğu son derece yüksek (canlı dokularla etkileşimi iyi) materyallerdir. Alerjik ve toksik değildirler. Bu nedenle canlı organizmaya zarar verici etkileri yoktur.

Kontrol altında olmayan sistemik hastalığa sahip bireylerde, radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi alan bireylerde implant uygulaması sakıncalı bir durumdur. Ancak hastalık kontrol altına alındığı takdirde implant herkese uygulanabilen alternatifsiz bir tedavi şeklidir. Yeterli kemik dokusuna sahip olmayan vakalarda, ileri cerrahi teknikler ve greft uygulamaları ile kemik dokusu kazanılır ve sonrasında implant uygulanabilir.

Beyazlatma sonrası elde edilen dişin tonu gibi, kalıcılığı da kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Yapıldığı günden itibaren beyazlatmanın aynı düzeyde korunabilmesi için renkli ve asitli sıvı tüketimini azaltmak ve sigara kullanmamak gerekir. Kullanıma bağlı olarak beyazlık düzeyi 1 yıl süre içinde kaybolabilir. Beyazlığın kalıcılığını uzatmak için belli periyotlarda beyazlatma işlemi tekrarlanabilir bir işlemdir.

Beyazlatma işlemini takiben 48 saat boyunca çay, kahve, şarap, kola gibi renkli sıvılar, tütün mamullerinden kesinlikle uzak durulması gerekir.Kullanılması durumunda işlem ters reaksiyon gösterir ve dişler renklenir.

Cansız dişler (kanal tedavili) dışında beyazlatma yöntemleri dişlerde bir süreliğine hassasiyete sebep olabilir. Bu diş hassasiyeti; havaya, çok sıcak-soğuk yiyecek ve içeceklere karşı olabilir. Bu durum normal ve beklenen bir yan etkidir. Diş hassasiyetinin genellikle 24-48 saat içerisinde geçmesi beklenir.